Krok 1. (2 p.) Zadania
Ćwiczenie 1. Filtrujemy dane, tworzymy tabelę i wykres przestawny
1) Skopiuj dane z tabeli Uczniowie.
2) Stosując filtrowanie, wyświetl nazwiska i imiona uczniów, którzy mają:
a. z języka polskiego i angielskiego oceny wyższe od 4
b. z fizyki ocenę 2
c. średnią ocen większą od 3, ale mniejszą od 4,5.
3) W nowym arkuszu utwórz tabelę i wykres przestawny, przedstawiający liczbę uczniów, którzy otrzymali poszczególne oceny z biologii.
Krok 2. (2 p.) Bank
Ćwiczenie 2. Obliczamy kwotę w banku
👉 Masz do dyspozycji pewną sumę pieniędzy (np. 10 000 zł.) Aby mieć możliwość skorzystania z nich w razie potrzeby, wybierasz lokatę z miesięczną kapitalizacją odsetek.
👉 Na takiej lokacie odsetki od kwoty lokaty są co miesiąc obliczane i dopisywane do niej (każdego miesiąca odsetki są naliczane od coraz większej kwoty).
👉 Zakładając, że oprocentowanie lokaty jest stałe (np. 5,89%), oblicz, jaką kwotą będziesz dysponować po dwóch latach oszczędzania.
Uwaga:
Banki podają oprocentowanie w skali rocznej, natomiast odsetki są obliczane co miesiąc;
zwróć uwagę na sformułowanie "po dwóch latach";
jakiego rodzaju adresowania należy użyć?
1 sposób - 1 p.
1) W arkuszu kalkulacyjnym utwórz tabelę przedstawioną na rysunku (najlepiej skorzystaj z możliwości automatycznego wpisywania).
2) W komórce B2 wpisz kwotę, którą dysponujesz, na przykład 10 000 zł. Zmień format komórki B2 na walutowy, wybierz złoty.
4) Ponieważ odsetki są naliczane co miesiąc, należy podzielić to oprocentowanie przez 12. Aby to zrobić, w komórce E2 użyj formuły: =E1/12.
W formule używamy adresowania bezwzględnego (używamy znak dolara), ponieważ formuła musi zawsze mieć odwołanie do komórki E2.
6) Przeciągnij formułę w dół. W komórce B26 otrzymasz kwotę, którą będziesz dysponować po dwóch latach oszczędzania.
Aby obliczyć kwotę, którą będziesz mieć po dwóch latach oszczędzania, możesz skorzystać z funkcji Excel "FV" (Future Value). Funkcja ta pozwala obliczyć wartość przyszłą inwestycji, przy założeniu określonej stopy zwrotu, liczbie okresów oraz wpłacie początkowej.
1) Kliknij w komórce D5.
2) Na karcie Formuły kliknij opcję Wstaw funkcję. Wybierz funkcję FV.
3) Wpisz następujące dane:
Komentarze
Prześlij komentarz