Pod koniec lekcji będzie test!
Krok 1. Warto powtórzyć.
👉 Jaki typ programu komputerowego umożliwia przeglądanie stron internetowych?
👉 Podaj nazwę przykładowego programu.
👉 Dlaczego internet nazywany jest „światową siecią sieci”?
👉 Co oznacza skrót TCP/IP?
Krok 2. Piramida rozwoju Internetu (na pewno będzie w teście😊)
Przeczytaj ten tekst (3 minuty)
Na początku lat 60. XX wieku, na zlecenie departamentu Obrony USA, grupa amerykańskich naukowców podjęła prace badawcze nad koncepcją sieci komputerowej o dużej odporności na uszkodzenia. Pierwotna nazwa tej sieci brzmiała ARPANET (z ang. Advanced Research Projects Agency Network). Początkowo dostęp do sieci był zastrzeżony na użytek armii. Z czasem do Arpanetu dołączono uczelnię, jednostki naukowo-badawcze, urzędy administracji publicznej.
Pod koniec lat 80. XX wieku w sieci pracowało już około miliona komputerów. Aby podkreślić globalny zasięg sieci, zaczęto ją nazywać Internetem.
Pierwotnym zastosowaniem Internetu było umożliwienie użytkownikom przesyłanie informacji, a także dostępu do programów i danych umieszczonych na specjalnych komputerach nazywanych serwerami. W 1971 roku wynaleziono pocztę elektroniczną (e-mail). W 1971 roku powstał protokół FTP używany do przesyłania plików.
Wśród przeciętnych użytkowników Internet upowszechnił się dzięki pojawieniu się systemu stron WWW, który umożliwił im dostęp do różnych serwisów informacyjnych.
W 1989 roku Tim Berners-Lee w projekcie „Information Management: A Proposal” zaprezentował koncepcję hipertekstowej bazy danych. Pierwsza strona WWW powstała 20 grudnia 1990 roku dla naukowców CERN-u. Był to z pewnością milowy krok w rozwoju Internetu, który stał się podstawą dostępu do informacji w globalnej sieci. Pierwsza strona internetowa dla wszystkich użytkowników została uruchomiona w 1991 roku.
Przyporządkuj wydarzenia historyczne. Wszystkie daty można znaleźć w Internecie (na pewno będzie w teście😄)
Krok 3. Internet. Przeczytaj ten tekst (3 minuty). (na pewno będzie w teście😆)
Internet – z łac. Inter (między), z ang. net (sieć); w swobodnym tłumaczeniu „międzysieć”.
FTP – z ang. File TransferProtocol (protokół transmisji plików).
e-mail – z ang. e – electronic (elektroniczna), mail (poczta).
WWW – z ang. World WideWeb (ogólnoświatowa sieć).
USENET – z ang. USErNETwork (sieć użytkowników).
IRC – z ang. Internet RelayChat (rozmowa w czasie rzeczywistym).
Blog – z ang. web log (dziennik sieciowy).
VoIP – z ang. Voice overInternet Protocol (telefonia internetowa wykorzystująca przesyłanie głosu za pomocą protokołu IP).
P2P – z ang. peer-to-peer (każdy z każdym).
Krok 4. Organizacja informacji w WWW. Przeczytaj ten tekst (3 minuty). (na pewno będzie w teście😂)
WWW to system prezentacji informacji oparty na hipertekście i hiperłączach, dający możliwość korzystania z informacji umieszczonych na komputerach (zwanych serwerami internetowymi) znajdujących się w sieci Internet.
Hipertekst - sposób organizacji danych (w szczególności tekstowych) polegający na połączeniu niezależnych fragmentów tekstu hiperłączami.
Hiperłącze - (z ang. hiperlink - inaczej: odsyłacz, łącze, link) - umieszczone w dokumencie komputerowym odwołanie do innego dokumentu (hipertekstowego, tekstowego, graficznego, animacji, wideo) lub innego miejsca w tym samym dokumencie.
Strona WWW jest zbiorem powiązanych ze sobą dokumentów tekstowych, hipertekstowych, graficznych, dźwiękowych lub zawierających animacje, dostępnych poprzez przeglądarkę internetową.
Każda strona WWW ma swój adres internetowy, który jednoznacznie ją identyfikuje. Do oznaczania adresów stron stosuje się standard URL. URL (z ang. Uniform Resource Locator - uniwersalny lokalizator zasobów) - standard tworzenia nazw zasobów Internetu, jednoznacznie określający adres zasobu i sposób dostępu do niego.
Krok 5. Symbol @. Przeczytaj informacje, to naprawdę interesujące 😜
Symbol @ znalazł się w adresie e-mail przez przypadek.
W 1971 roku twórca poczty elektronicznej, Raj Tomlinson, szukał znaku, którym mógłby oddzielić nazwę osoby czy firmy od nazwy komputera (domeny). Miał to być symbol, który nie występuje w nazwiskach, imionach, nazwach instytucji, nie jest literą ani cyfrą.
Tomlinson wybrał przypadkowy znak @, myśląc, że z czasem zmieni go na inny, jednak znak się przyjął i jest używany w tej funkcji do dziś.
Znak był umieszczony na klawiaturze komputera wcześniej niż pojawiły się pierwsze e-maile. W systemach operacyjnych lat 70. ubiegłego wieku był używany do usuwania znaków. Nazywano go wówczas linekilling - usuwał bowiem cały wiersz. Potem znak ten stał się bezużyteczny. Dużo wcześniej, bo już w XIX wieku, znak @ pojawił się na pierwszych amerykańskich maszynach do pisania.
Przykłady potocznych określeń symbolu @:
w Grecji - kaczuszka, w Chinach - myszka, w Ukrainie - pieseczek, w Niemczech - świńskie ucho, na Węgrzech - keks, w Czechach - rolmops, w Turcji - róża, w Anglii - ślimak, a w Polsce - małpa, małpka.
Krok 6. To także bardzo ciekawa informacja.
Zobacz jak wyglądała pierwsza strona internetowa http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html
Na stronie
https://internetworldstats.com/stats.htm można sprawdzić jaka jest obecnie liczba użytkowników internetu na świecie
Krok 7. Test. Powodzenia!
Komentarze
Prześlij komentarz