Krok 0.
Krok 1. Drukarki – przykłady i zastosowania
Dopasuj rodzaj drukarki do sposobu jej działania
Krok 2. Dopasuj rodzaj drukarki do przeznaczenia
Krok 3. Przeczytaj uważnie tekst Piotra Cichalewskiego przez 5 minut, pomoże ci to zrozumieć, jak działa drukarka 3D link
Drukowanie 3D – inaczej drukowanie przestrzenne, które polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Technologia ta nazywana jest również technologią addytywną lub generatywną a potocznie określa się ją mianem druku 3D.
Druk 3D wymaga 4 kluczowych elementów:
- trójwymiarowego modelu komputerowego,
- programu do obróbki modelu czyli tzw. slicera,
- maszyny czyli drukarki 3D
- oraz materiału do druku np. plastikowej żyłki, żywicy czy proszku w zależności od technologii.
Przez wieki techniki standardowego druku były udoskonalane, ale prawdziwy przełom przyniosły komputery osobiste oraz pierwsza drukarka atramentowa, która została wynaleziona w 1976 roku.Wtedy już kwestią czasu stało się przeniesienie druku do namacalnej trójwymiarowej formy.
Za narodziny druku 3D uznaje się moment wynalezienia stereolitografji w 1984 roku przez Charles’a Hull’a (patent zgłoszony w 1986 roku). Ta technologia pozwoliła wytwarzać modele na podstawie cyfrowych danych. Ludzie zaczęli dostrzegać możliwość ‘drukowania warstwa po warstwie’ oraz potencjał jaki drzemie w tej technologii.
Jedyne 4 lata później, w 1988 roku pojawia się kolejna koncepcja, która w przyszłości stanie się podwaliną pod niskobudżetowy druk 3D. Mowa tutaj o technologii FDM (Fused Deposition Modeling) czyli osadzaniu topionego materiału.
Drukarka 3D – jak działa?
Ogólna zasada działania drukarki 3D opiera się o warstwy. Każdy przedmiot, który powstał na drukarce 3D składa się z wielu warstw, które zostały ułożone jedna na drugiej. Każda drukarka 3D posiada zatem elementy ruchome, które pozwolą na wydrukowanie kolejnej warstwy na poprzedniej.
Jakość wydruku 3D zależy również od zastosowanego materiału, który nazywa się filamentem. Filament to najczęściej “żyłka” sprzedawana na szpuli. Popularnymi materiałami do druku 3D są: tworzywa termoplastyczne czyli “plastiki”, żywice, metale.
Co możemy wydrukować na drukarce 3D?
Znając ogólną zasadę, że na drukarce 3D rzeczywiste obiekty wytwarza się warstwa po warstwie, to zastosowań dla tych urządzeń możemy znaleźć ogromną ilość. Ograniczeniem w przypadku drukowania staje się wyobraźnia oraz pole robocze, czyli obszar wewnątrz drukarki 3D, w którym powstaje obiekt.
Komentarze
Prześlij komentarz